FFF DAV7W2P300H30LF
DAV7W2P300H30LF picture photo
Mfg. Part Number
DAV7W2P300H30LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 (5 + 2 Power) Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DAV7W2P300H30LF.pdf
Availability of DAV7W2P300H30LF
QUANTITY
DAV7W2P300H30LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DAV7W2P300H30LF
Internal Part NumberEIS-DAV7W2P300H30LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7 (5 + 2 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 7W2
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating30A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAV7W2P300H30LF
Related LinksDAV7W2P, DAV7W2P300H30LF Datasheet, FFF Distributor
DAV7W2P300H30LF Details Description
Related parts for DAV7W2P300H30LF
IDC CABLE - MKR16A/MC16M/MKR16A datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC26K/MC26M/MCE26K datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 14POS W/POL 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1.27MM SMD TIN datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 8MM datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf