Stanley Electric DB1113F-TR
DB1113F-TR picture photo
Mfg. Part Number
DB1113F-TR
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE DIFF 2SMD R/A
Datasheet Download
DB1113F-TR.pdf
Availability of DB1113F-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DB1113F-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of DB1113F-TR
Internal Part NumberEIS-DB1113F-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series1113F
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating14mcd
Lens Style/SizeRectangle with Domed Top, 1.70mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Test10mA
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant470nm
Wavelength - Peak467nm
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max)0.70mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB1113F-TR
Related LinksDB111, DB1113F-TR Datasheet, Stanley Electric Distributor
DB1113F-TR Details Description
Related parts for DB1113F-TR
CONVERTER DC/DC +/-5V DUAL OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 13PF 150V 0605 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 453 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONTACT FINGER EMI SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.6A datasheet.pdf
TV 7C 7#20 PIN PLUG datasheet.pdf
PT07C10-5SX W/ PC CONTACTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf