Panasonic Electronic Components DB2440100L
DB2440100L picture photo
Mfg. Part Number
DB2440100L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A TMINIP2
Datasheet Download
DB2440100L.pdf
Availability of DB2440100L
QUANTITY
DB2440100L Order Process
Ship out your order
Specifications of DB2440100L
Internal Part NumberEIS-DB2440100L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If390mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)15ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F50pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-128
Supplier Device PackageTMiniP2-F2-B
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB2440100L
Related LinksDB244, DB2440100L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DB2440100L Details Description
Related parts for DB2440100L
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC LITH BATTERY PROTECT 8-USOP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 529FCBGA datasheet.pdf
IC GATE SMV L-MOS SMV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 14.7456 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf