ITT Cannon, LLC DB25P-F179
DB25P-F179 picture photo
Mfg. Part Number
DB25P-F179
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DB25P-F179.pdf
Availability of DB25P-F179
QUANTITY
DB25P-F179 Order Process
Ship out your order
Specifications of DB25P-F179
Internal Part NumberEIS-DB25P-F179
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB25P-F179
Related LinksDB25P, DB25P-F179 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DB25P-F179 Details Description
Related parts for DB25P-F179
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER ZH TOP 4POS 1.5MM datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK PWM 16TSSOP datasheet.pdf
IC DRVR MOSFET QUAD 18-SOIC datasheet.pdf
IC PLD 7NS 24DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW ALF2 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL-INV 4A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf