ITT Cannon, LLC DB25PA101
DB25PA101 picture photo
Mfg. Part Number
DB25PA101
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DB25PA101.pdf
Availability of DB25PA101
QUANTITY
DB25PA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DB25PA101
Internal Part NumberEIS-DB25PA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB25PA101
Related LinksDB25, DB25PA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DB25PA101 Details Description
Related parts for DB25PA101
RES SMD 30K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 12.0V D SZ ZINC datasheet.pdf
SWITCH SNAP MOM DPDT .1A QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
INSULATED 24PC SOCKET SET IN BOX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 55' NM NM datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 85POS .050 THRUHL datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf