ITT Cannon, LLC DB25PF179AA191
DB25PF179AA191 picture photo
Mfg. Part Number
DB25PF179AA191
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DB25PF179AA191.pdf
Availability of DB25PF179AA191
QUANTITY
DB25PF179AA191 Order Process
Ship out your order
Specifications of DB25PF179AA191
Internal Part NumberEIS-DB25PF179AA191
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB25PF179AA191
Related LinksDB25PF1, DB25PF179AA191 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DB25PF179AA191 Details Description
Related parts for DB25PF179AA191
ROUND SPACER 0.028" NYLON 13/16" datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Z89321/371 DSP FAMILY EMULATOR datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 21POS SNGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8SMD datasheet.pdf
BUTTON STYLE WINDOW MOUNT datasheet.pdf
MICRO SW STR LVR SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
GASKET KIT 8 BUTTON PB STATION datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf