ITT Cannon, LLC DB25SA191
DB25SA191 picture photo
Mfg. Part Number
DB25SA191
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DB25SA191.pdf
Availability of DB25SA191
QUANTITY
DB25SA191 Order Process
Ship out your order
Specifications of DB25SA191
Internal Part NumberEIS-DB25SA191
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB25SA191
Related LinksDB25, DB25SA191 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DB25SA191 Details Description
Related parts for DB25SA191
Crystal 6.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK SHORT PIN PUSHIN datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf