ITT Cannon, LLC DB25SF179A
DB25SF179A picture photo
Mfg. Part Number
DB25SF179A
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DB25SF179A.pdf
Availability of DB25SF179A
QUANTITY
DB25SF179A Order Process
Ship out your order
Specifications of DB25SF179A
Internal Part NumberEIS-DB25SF179A
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB25SF179A
Related LinksDB25S, DB25SF179A Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DB25SF179A Details Description
Related parts for DB25SF179A
CONN HEADER 8POS 3MM RT ANG TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
I/O MODULE 8 ANALOG 8 SOLID ST datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf