FFF DBM13W3P300N
DBM13W3P300N picture photo
Mfg. Part Number
DBM13W3P300N
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 13 (10 + 3 Power) Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DBM13W3P300N.pdf
Availability of DBM13W3P300N
QUANTITY
DBM13W3P300N Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM13W3P300N
Internal Part NumberEIS-DBM13W3P300N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDMW HE507
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions13 (10 + 3 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact TypeSignal and Power (Not Included)
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM13W3P300N
Related LinksDBM13W, DBM13W3P300N Datasheet, FFF Distributor
DBM13W3P300N Details Description
Related parts for DBM13W3P300N
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 500OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 370 I/O 484FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf