FFF DBM25P343
DBM25P343 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25P343
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DBM25P343.pdf
Availability of DBM25P343
QUANTITY
DBM25P343 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25P343
Internal Part NumberEIS-DBM25P343
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25P343
Related LinksDBM2, DBM25P343 Datasheet, FFF Distributor
DBM25P343 Details Description
Related parts for DBM25P343
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 36PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN TYPE K 5MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 0.75W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf