ITT Cannon, LLC DBM25PPK87
DBM25PPK87 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25PPK87
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBM25PPK87.pdf
Availability of DBM25PPK87
QUANTITY
DBM25PPK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25PPK87
Internal Part NumberEIS-DBM25PPK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25PPK87
Related LinksDBM25, DBM25PPK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBM25PPK87 Details Description
Related parts for DBM25PPK87
CONN MINI-DIN 6PIN R/A SLIM PCB datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8DIP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 2.50MM WTW WHITE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.8KOHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf