ITT Cannon, LLC DBM25SLNM
DBM25SLNM picture photo
Mfg. Part Number
DBM25SLNM
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBM25SLNM.pdf
Availability of DBM25SLNM
QUANTITY
DBM25SLNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25SLNM
Internal Part NumberEIS-DBM25SLNM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25SLNM
Related LinksDBM2, DBM25SLNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBM25SLNM Details Description
Related parts for DBM25SLNM
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 55A datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 37POS datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR FIBER OPT THROUGH BEAM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf