ITT Cannon, LLC DBMAE25PK87
DBMAE25PK87 picture photo
Mfg. Part Number
DBMAE25PK87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DBMAE25PK87.pdf
Availability of DBMAE25PK87
QUANTITY
DBMAE25PK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMAE25PK87
Internal Part NumberEIS-DBMAE25PK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationCrimp
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMAE25PK87
Related LinksDBMAE, DBMAE25PK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMAE25PK87 Details Description
Related parts for DBMAE25PK87
DIODE GEN PURP 600V 15A TO247AC datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR16S/AE16G/X datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 2.5A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPDT datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC 214AB datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) PIN PL datasheet.pdf
GT 7C 7#8 SKT RECP JAM datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A PS-4PIN datasheet.pdf