ITT Cannon, LLC DBMAF25P
DBMAF25P picture photo
Mfg. Part Number
DBMAF25P
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DBMAF25P.pdf
Availability of DBMAF25P
QUANTITY
DBMAF25P Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMAF25P
Internal Part NumberEIS-DBMAF25P
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMAF25P
Related LinksDBMA, DBMAF25P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMAF25P Details Description
Related parts for DBMAF25P
OUTPUT MODULE DC MINI 18MA 5VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
PANEL FRONT 31.5X19X0.13" GREY datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 35W TO263 DPAK datasheet.pdf
SNAP PLUG RECEPTACLE KRIMPTITE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 230V datasheet.pdf