ITT Cannon, LLC DBMAK25SF0
DBMAK25SF0 picture photo
Mfg. Part Number
DBMAK25SF0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 25 F CRIMP
Datasheet Download
DBMAK25SF0.pdf
Availability of DBMAK25SF0
QUANTITY
DBMAK25SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMAK25SF0
Internal Part NumberEIS-DBMAK25SF0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mating Cycles200
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMAK25SF0
Related LinksDBMAK, DBMAK25SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMAK25SF0 Details Description
Related parts for DBMAK25SF0
RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 108KSPS 2CH 8-UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf