ITT Cannon, LLC DBMAMK25P
DBMAMK25P picture photo
Mfg. Part Number
DBMAMK25P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DBMAMK25P.pdf
Availability of DBMAMK25P
QUANTITY
DBMAMK25P Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMAMK25P
Internal Part NumberEIS-DBMAMK25P
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMAMK25P
Related LinksDBMA, DBMAMK25P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMAMK25P Details Description
Related parts for DBMAMK25P
RES SMD 316 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 12V datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 8TP RJ45 datasheet.pdf
RES 301 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 274 I/O 356BGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf