ITT Cannon, LLC DBMAMT25S
DBMAMT25S picture photo
Mfg. Part Number
DBMAMT25S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DBMAMT25S.pdf
Availability of DBMAMT25S
QUANTITY
DBMAMT25S Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMAMT25S
Internal Part NumberEIS-DBMAMT25S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMAMT25S
Related LinksDBMA, DBMAMT25S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMAMT25S Details Description
Related parts for DBMAMT25S
IC REG LDO ADJ 5A TO220-5 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 700MA 210 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 10-DFN datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
HDM 5SMPR070F K datasheet.pdf
HDR HORIZ MALE 508MM 12CGRN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 630VDC RADIAL datasheet.pdf