ITT Cannon, LLC DBMC25PJK87
DBMC25PJK87 picture photo
Mfg. Part Number
DBMC25PJK87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMC25PJK87.pdf
Availability of DBMC25PJK87
QUANTITY
DBMC25PJK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMC25PJK87
Internal Part NumberEIS-DBMC25PJK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMC25PJK87
Related LinksDBMC2, DBMC25PJK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMC25PJK87 Details Description
Related parts for DBMC25PJK87
BIT HOLDER HEX SOCKET 1/4" 3" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
INSERT MALE 8POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
JUNIOR-TIMER CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED 100' datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 59MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
ER 4C 4#12 RECP PIN datasheet.pdf
390UF 250V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf