ITT Cannon, LLC DBME25SF
DBME25SF picture photo
Mfg. Part Number
DBME25SF
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBME25SF.pdf
Availability of DBME25SF
QUANTITY
DBME25SF Order Process
Ship out your order
Specifications of DBME25SF
Internal Part NumberEIS-DBME25SF
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBME25SF
Related LinksDBME, DBME25SF Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBME25SF Details Description
Related parts for DBME25SF
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 60POS .100 GOLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL 6BIT 24-QFN datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 477MA 527 MOHM datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf