ITT Cannon, LLC DBMF25PM
DBMF25PM picture photo
Mfg. Part Number
DBMF25PM
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DBMF25PM.pdf
Availability of DBMF25PM
QUANTITY
DBMF25PM Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMF25PM
Internal Part NumberEIS-DBMF25PM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMF25PM
Related LinksDBMF, DBMF25PM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMF25PM Details Description
Related parts for DBMF25PM
IC PRESET SYNC COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
TERMINAL WW PRESS-IN .042 TIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SMT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf