FFF DBMF25S300
DBMF25S300 picture photo
Mfg. Part Number
DBMF25S300
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DBMF25S300.pdf
Availability of DBMF25S300
QUANTITY
DBMF25S300 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMF25S300
Internal Part NumberEIS-DBMF25S300
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMF25S300
Related LinksDBMF2, DBMF25S300 Datasheet, FFF Distributor
DBMF25S300 Details Description
Related parts for DBMF25S300
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT BENCH DMM HEWLETT PACKARD datasheet.pdf
IC DVR CRT 3CH 12MHZ TO247-15 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
BANANA TEST CLIP datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 2% 500V SMD datasheet.pdf