FFF DBML25S400
DBML25S400 picture photo
Mfg. Part Number
DBML25S400
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DBML25S400.pdf
Availability of DBML25S400
QUANTITY
DBML25S400 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBML25S400
Internal Part NumberEIS-DBML25S400
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBML25S400
Related LinksDBML2, DBML25S400 Datasheet, FFF Distributor
DBML25S400 Details Description
Related parts for DBML25S400
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONVRT DC/DC REG 3.3V 500MA 3SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 18POS datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf