FFF DBML25S500M
DBML25S500M picture photo
Mfg. Part Number
DBML25S500M
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBML25S500M.pdf
Availability of DBML25S500M
QUANTITY
DBML25S500M Order Process
Ship out your order
Specifications of DBML25S500M
Internal Part NumberEIS-DBML25S500M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBML25S500M
Related LinksDBML2, DBML25S500M Datasheet, FFF Distributor
DBML25S500M Details Description
Related parts for DBML25S500M
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC FPGA 185 I/O 256FBGA datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 1.58"L X 1.58"W datasheet.pdf
CABLE ASSY STR PLUG RG316 36" datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 3.81MM ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 235MA 5.07 OHM TH datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf