ITT Cannon, LLC DBMM-25P-K
DBMM-25P-K picture photo
Mfg. Part Number
DBMM-25P-K
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMM-25P-K.pdf
Availability of DBMM-25P-K
QUANTITY
DBMM-25P-K Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMM-25P-K
Internal Part NumberEIS-DBMM-25P-K
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Zinc Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMM-25P-K
Related LinksDBMM-, DBMM-25P-K Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMM-25P-K Details Description
Related parts for DBMM-25P-K
IC MPU/RESET CIRC 1.67V SC70-4 datasheet.pdf
LED 2HI 3MM DIFF YELLOW PC MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL85033 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SGE-225-2-2290 03000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf