ITT Cannon, LLC DBMM25PCA101
DBMM25PCA101 picture photo
Mfg. Part Number
DBMM25PCA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMM25PCA101.pdf
Availability of DBMM25PCA101
QUANTITY
DBMM25PCA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMM25PCA101
Internal Part NumberEIS-DBMM25PCA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMM25PCA101
Related LinksDBMM25, DBMM25PCA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMM25PCA101 Details Description
Related parts for DBMM25PCA101
TRANS NPN DARL 40V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM HEX STR PC 5V datasheet.pdf
CONN SMT SINGLE ROW 30 GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6K OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR CC/CV 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 20ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf