ITT Cannon, LLC DBMM25PEK87
DBMM25PEK87 picture photo
Mfg. Part Number
DBMM25PEK87
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DBMM25PEK87.pdf
Availability of DBMM25PEK87
QUANTITY
DBMM25PEK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMM25PEK87
Internal Part NumberEIS-DBMM25PEK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMM25PEK87
Related LinksDBMM2, DBMM25PEK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMM25PEK87 Details Description
Related parts for DBMM25PEK87
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BINDING POST MINI GOLD RED datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 243 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf