ITT Cannon, LLC DBMM25PK87
DBMM25PK87 picture photo
Mfg. Part Number
DBMM25PK87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DBMM25PK87.pdf
Availability of DBMM25PK87
QUANTITY
DBMM25PK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMM25PK87
Internal Part NumberEIS-DBMM25PK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMM25PK87
Related LinksDBMM2, DBMM25PK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMM25PK87 Details Description
Related parts for DBMM25PK87
RES 270 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN SSL RCPT HSG 4POS 2MM CRIMP datasheet.pdf
IC PWR MGMT HANDSETS 30WLP datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT datasheet.pdf