ITT Cannon, LLC DBMM25SCA101
DBMM25SCA101 picture photo
Mfg. Part Number
DBMM25SCA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMM25SCA101.pdf
Availability of DBMM25SCA101
QUANTITY
DBMM25SCA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMM25SCA101
Internal Part NumberEIS-DBMM25SCA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMM25SCA101
Related LinksDBMM25, DBMM25SCA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMM25SCA101 Details Description
Related parts for DBMM25SCA101
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 1.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1SKT SLD CUP datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf