ITT Cannon, LLC DBMME25PF
DBMME25PF picture photo
Mfg. Part Number
DBMME25PF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMME25PF.pdf
Availability of DBMME25PF
QUANTITY
DBMME25PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMME25PF
Internal Part NumberEIS-DBMME25PF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMME25PF
Related LinksDBMM, DBMME25PF Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMME25PF Details Description
Related parts for DBMME25PF
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
ATTENUATOR 9 DB DC 18GHZ datasheet.pdf