ITT Cannon, LLC DBMME25SF
DBMME25SF picture photo
Mfg. Part Number
DBMME25SF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMME25SF.pdf
Availability of DBMME25SF
QUANTITY
DBMME25SF Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMME25SF
Internal Part NumberEIS-DBMME25SF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMME25SF
Related LinksDBMM, DBMME25SF Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMME25SF Details Description
Related parts for DBMME25SF
MODULE XFRMR QUAD ETHR LAN40SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100UF 10V Y5V RADIAL datasheet.pdf
LED 5MM VERT HE DIFF GRN PC MNT datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 20KV R85 DISK datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 480MA 350 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf