ITT Cannon, LLC DBMMK25PJA101
DBMMK25PJA101 picture photo
Mfg. Part Number
DBMMK25PJA101
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMMK25PJA101.pdf
Availability of DBMMK25PJA101
QUANTITY
DBMMK25PJA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMMK25PJA101
Internal Part NumberEIS-DBMMK25PJA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMMK25PJA101
Related LinksDBMMK2, DBMMK25PJA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMMK25PJA101 Details Description
Related parts for DBMMK25PJA101
BACKSHELL DB25 DIE CAST BLK CHRM datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.5X3MM 8.27" datasheet.pdf
CONN RCPT MINI PV 40AU 22-26AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG BLK/WH 2.7-3.9 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.11A 180 MOHM datasheet.pdf
FLASH datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 30POS datasheet.pdf