ITT Cannon, LLC DBMMK25PJA101
DBMMK25PJA101 picture photo
Mfg. Part Number
DBMMK25PJA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMMK25PJA101.pdf
Availability of DBMMK25PJA101
QUANTITY
DBMMK25PJA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMMK25PJA101
Internal Part NumberEIS-DBMMK25PJA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMMK25PJA101
Related LinksDBMMK2, DBMMK25PJA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMMK25PJA101 Details Description
Related parts for DBMMK25PJA101
DIODE SCHOTTKY 35V 9A DO204AR datasheet.pdf
RES 2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 453 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
IC BUCK ADJ 50A 40MLP datasheet.pdf