ITT Cannon, LLC DBMMY25SA183
DBMMY25SA183 picture photo
Mfg. Part Number
DBMMY25SA183
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DBMMY25SA183.pdf
Availability of DBMMY25SA183
QUANTITY
DBMMY25SA183 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMMY25SA183
Internal Part NumberEIS-DBMMY25SA183
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A