ITT Cannon, LLC DBMP25PDK87
DBMP25PDK87 picture photo
Mfg. Part Number
DBMP25PDK87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMP25PDK87.pdf
Availability of DBMP25PDK87
QUANTITY
DBMP25PDK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMP25PDK87
Internal Part NumberEIS-DBMP25PDK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMP25PDK87
Related LinksDBMP2, DBMP25PDK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMP25PDK87 Details Description
Related parts for DBMP25PDK87
FUSE BRD MNT 500MA 125VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf