ITT Cannon, LLC DBMP25SJ
DBMP25SJ picture photo
Mfg. Part Number
DBMP25SJ
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMP25SJ.pdf
Availability of DBMP25SJ
QUANTITY
DBMP25SJ Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMP25SJ
Internal Part NumberEIS-DBMP25SJ
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMP25SJ
Related LinksDBMP, DBMP25SJ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMP25SJ Details Description
Related parts for DBMP25SJ
MOSFET N-CH 20V 14.7A I-PAK datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 160V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A datasheet.pdf