ITT Cannon, LLC DBMY25PE
DBMY25PE picture photo
Mfg. Part Number
DBMY25PE
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DBMY25PE.pdf
Availability of DBMY25PE
QUANTITY
DBMY25PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMY25PE
Internal Part NumberEIS-DBMY25PE
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMY25PE
Related LinksDBMY, DBMY25PE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMY25PE Details Description
Related parts for DBMY25PE
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V R2H 1206 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 24.38MM datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 5POS PIN B CODE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf