FFF DBP25P365TXLF
DBP25P365TXLF picture photo
Mfg. Part Number
DBP25P365TXLF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DBP25P365TXLF.pdf
Availability of DBP25P365TXLF
QUANTITY
DBP25P365TXLF Order Process
Ship out your order
Specifications of DBP25P365TXLF
Internal Part NumberEIS-DBP25P365TXLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDsub Series Plating 05/Jun/2010
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDP
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBP25P365TXLF
Related LinksDBP25P, DBP25P365TXLF Datasheet, FFF Distributor
DBP25P365TXLF Details Description
Related parts for DBP25P365TXLF
CONVERTER DC/DC 3.3V 8W OUT datasheet.pdf
SCR SENS GATE 400V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
IC DSP AUDIO 16CHAN 28BIT 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 1.4A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 27K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC BATT SOLID ST ENERCHIP 16QFN datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX 1BIT DUAL 3ST 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 0.1% 1.5W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf