FFF DBPV25P565MTXLF
DBPV25P565MTXLF picture photo
Mfg. Part Number
DBPV25P565MTXLF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBPV25P565MTXLF.pdf
Availability of DBPV25P565MTXLF
QUANTITY
DBPV25P565MTXLF Order Process
Ship out your order
Specifications of DBPV25P565MTXLF
Internal Part NumberEIS-DBPV25P565MTXLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationOD, DP Series Drawing Rev. 25/Feb/2015
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDP
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBPV25P565MTXLF
Related LinksDBPV25P, DBPV25P565MTXLF Datasheet, FFF Distributor
DBPV25P565MTXLF Details Description
Related parts for DBPV25P565MTXLF
RES 1.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 1MM 24POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf