FFF DBV13W3P500G40LF
DBV13W3P500G40LF picture photo
Mfg. Part Number
DBV13W3P500G40LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 13 (10 + 3 Power) Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBV13W3P500G40LF.pdf
Availability of DBV13W3P500G40LF
QUANTITY
DBV13W3P500G40LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DBV13W3P500G40LF
Internal Part NumberEIS-DBV13W3P500G40LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions13 (10 + 3 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact TypePower
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBV13W3P500G40LF
Related LinksDBV13W3P, DBV13W3P500G40LF Datasheet, FFF Distributor
DBV13W3P500G40LF Details Description
Related parts for DBV13W3P500G40LF
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 80MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.65A 165 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER STACKING datasheet.pdf
FUSE 100A 500V TP 205 AR datasheet.pdf