Crydom DC100A10
DC100A10 picture photo
Mfg. Part Number
DC100A10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR DC OUT 10A 90-140VAC
Datasheet Download
DC100A10.pdf
Availability of DC100A10
QUANTITY
DC100A10 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC100A10
Internal Part NumberEIS-DC100A10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDC PowerPlus Series.stpDC PowerPlus Series.satDC PowerPlus Series.dwg
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesPowerPlus DC
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance32 mOhm
Load Current10A
Voltage - Input90 ~ 140VAC
Voltage - Load1 ~ 72 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC100A10
Related LinksDC10, DC100A10 Datasheet, Crydom Distributor
DC100A10 Details Description
Related parts for DC100A10
TERM RING TONGUE #5/8 SOLIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TMDS REGENERATOR 72-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.50A 6V CHIP 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 100V 5% BP 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA B/TYPE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf