US Sensor DC103G9G
DC103G9G picture photo
Mfg. Part Number
DC103G9G
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 10K OHM 2%
Datasheet Download
DC103G9G.pdf
Availability of DC103G9G
QUANTITY
DC103G9G Order Process
Ship out your order
Specifications of DC103G9G
Internal Part NumberEIS-DC103G9G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor Application
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesDC
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±2%
B Value Tolerance-
B0/503575K
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.00" (25.40mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC103G9G
Related LinksDC10, DC103G9G Datasheet, US Sensor Distributor
DC103G9G Details Description
Related parts for DC103G9G
RES ARRAY 15 RES 150 OHM 1506 datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL 15A 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 21.6125K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
RELAY TIMER DPDT 7A 250V datasheet.pdf