Schurter DC11.0001.001.21
DC11.0001.001.21 picture photo
Mfg. Part Number
DC11.0001.001.21
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
V-LOCK MOD W/SWITCH SCREW
Datasheet Download
DC11.0001.001.21.pdf
Availability of DC11.0001.001.21
QUANTITY
DC11.0001.001.21 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC11.0001.001.21
Internal Part NumberEIS-DC11.0001.001.21
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesV-Lock Cord Retaining System
Featured ProductV-Lock Power Cords
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesDC11
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL12A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
FeaturesV-Lock Notch
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.60mm x 31.60mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCCC, cULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC11.0001.001.21
Related LinksDC11.000, DC11.0001.001.21 Datasheet, Schurter Distributor
DC11.0001.001.21 Details Description
Related parts for DC11.0001.001.21
TOOL CRIMPING PLIERS CRIMPFOX datasheet.pdf
CONN HEADER PA 11POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf