Schurter DC12.1102.003
DC12.1102.003 picture photo
Mfg. Part Number
DC12.1102.003
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR 1A STD FILTER 1PL QC PNL
Datasheet Download
DC12.1102.003.pdf
Availability of DC12.1102.003
QUANTITY
DC12.1102.003 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC12.1102.003
Internal Part NumberEIS-DC12.1102.003
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDC12 Series.igsDC12 Series.stpDC12 Series.x_bDC12 Series.dxfDC12 Series.wrl
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesDC12
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC1A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL1A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
FeaturesShielded
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.10mm x 33.10mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, cULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC12.1102.003
Related LinksDC12.1, DC12.1102.003 Datasheet, Schurter Distributor
DC12.1102.003 Details Description
Related parts for DC12.1102.003
CONN PIN .062 14-18AWG AU CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO13 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf