API Delevan DC1390-185K
DC1390-185K picture photo
Mfg. Part Number
DC1390-185K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8MH 2.57A 360 MOHM
Datasheet Download
DC1390-185K.pdf
Availability of DC1390-185K
QUANTITY
DC1390-185K Order Process
Ship out your order
Specifications of DC1390-185K
Internal Part NumberEIS-DC1390-185K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDC1390
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.8mH
Tolerance±10%
Current Rating2.57A
Current - Saturation3.14A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.480" Dia (37.60mm)
Height - Seated (Max)1.064" (27.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC1390-185K
Related LinksDC139, DC1390-185K Datasheet, API Delevan Distributor
DC1390-185K Details Description
Related parts for DC1390-185K
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 10A TO220-2 datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf