API Delevan DC630R-153K
DC630R-153K picture photo
Mfg. Part Number
DC630R-153K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 8.09A 15 MOHM TH
Datasheet Download
DC630R-153K.pdf
Availability of DC630R-153K
QUANTITY
DC630R-153K Order Process
Ship out your order
Specifications of DC630R-153K
Internal Part NumberEIS-DC630R-153K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDC630R
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating8.09A
Current - Saturation17.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC630R-153K
Related LinksDC630, DC630R-153K Datasheet, API Delevan Distributor
DC630R-153K Details Description
Related parts for DC630R-153K
GDT 75V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FEMALE STR 4POS STEEL KNURL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 12M 12-24VAC datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 676BGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN 36POS GUIDE PLATE datasheet.pdf