API Delevan DC780-182L
DC780-182L picture photo
Mfg. Part Number
DC780-182L
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 11.4A 3 MOHM TH
Datasheet Download
DC780-182L.pdf
Availability of DC780-182L
QUANTITY
DC780-182L Order Process
Ship out your order
Specifications of DC780-182L
Internal Part NumberEIS-DC780-182L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyFixed Inductors
SeriesDC780
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±15%
Current Rating11.4A
Current - Saturation81A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.775" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC780-182L
Related LinksDC780, DC780-182L Datasheet, API Delevan Distributor
DC780-182L Details Description
Related parts for DC780-182L
IC REG CTRLR BUCK PWM 14TSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 24TBGA datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 400 CLBs, 8000 Gates, 90.9MHz, 400-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf