FFF DC8W8P543H40LF
DC8W8P543H40LF picture photo
Mfg. Part Number
DC8W8P543H40LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DC8W8P543H40LF.pdf
Availability of DC8W8P543H40LF
QUANTITY
DC8W8P543H40LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DC8W8P543H40LF
Internal Part NumberEIS-DC8W8P543H40LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5 (Power)
Number of Rows1
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 8W8
Contact TypePower
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating40A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC8W8P543H40LF
Related LinksDC8W8P5, DC8W8P543H40LF Datasheet, FFF Distributor
DC8W8P543H40LF Details Description
Related parts for DC8W8P543H40LF
CAP 47MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM 648VC SMC datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SW SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A TDSON-8 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.3A 425 MOHM datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 3.025A 40 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 5.7735K OHM 1/5W 1506 datasheet.pdf
TYPE C100 "G" 2% TOLERANCE datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf