Murata Electronics North America DCA5-20PC-1-DC1-RL-C
DCA5-20PC-1-DC1-RL-C picture photo
Mfg. Part Number
DCA5-20PC-1-DC1-RL-C
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
AMMETER 0-1000A LED PANEL MOUNT
Datasheet Download
DCA5-20PC-1-DC1-RL-C.pdf
Availability of DCA5-20PC-1-DC1-RL-C
QUANTITY
DCA5-20PC-1-DC1-RL-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DCA5-20PC-1-DC1-RL-C
Internal Part NumberEIS-DCA5-20PC-1-DC1-RL-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDCA5-20PC Series.pdfDCA5-20PC Series.sldprtDCA5-20PC Series.stpDCA5-20PC Series.igs
Standard Package12
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
SeriesDCA5-20PC
TypeCurrent (Ammeter)
Measuring Range0 ~ 1000A
Display TypeLED - Red Characters
Number Of Characters Per Row3.5
Display Characters - Height0.370" (9.40mm)
Output Type-
Voltage - Supply5 ~ 40VDC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 33.93mm x 21.29mm
Mounting TypePanel Mount - Bezel
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Features-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCA5-20PC-1-DC1-RL-C
DCA5-20PC-1-DC1-RL-C Details Description
Related parts for DCA5-20PC-1-DC1-RL-C
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 72POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN SOCKET TYPE A 110POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
E1 ATP DIE (190270013) datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf