Vicor Corporation DCD24AP050T180A50
DCD24AP050T180A50 picture photo
Mfg. Part Number
DCD24AP050T180A50
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BOARD FOR DCM24AP050T180A50
Datasheet Download
DCD24AP050T180A50.pdf
Availability of DCD24AP050T180A50
QUANTITY
DCD24AP050T180A50 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCD24AP050T180A50
Internal Part NumberEIS-DCD24AP050T180A50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesVI Chip® DCM®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Isolated
Power - Output180W
Voltage - Output5V
Current - Output36A
Voltage - Input18 V ~ 36 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching-
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartDCM24AP050x180A50
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCD24AP050T180A50
Related LinksDCD24AP0, DCD24AP050T180A50 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
DCD24AP050T180A50 Details Description
Related parts for DCD24AP050T180A50
RES SMD 29.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 4W 12V PROG datasheet.pdf
CONN MALE 320POS 8ROW SMD GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A datasheet.pdf
FIXED IND 8UH 3A 25 MOHM TH datasheet.pdf
PLUNGER, EXTRACTION datasheet.pdf
250 TB SOCKET RA datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf