Artesyn Embedded Technologies DCH3-050EU-0001
DCH3-050EU-0001 picture photo
Mfg. Part Number
DCH3-050EU-0001
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 3W
Datasheet Download
DCH3-050EU-0001.pdf
Availability of DCH3-050EU-0001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DCH3-050EU-0001 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCH3-050EU-0001
Internal Part NumberEIS-DCH3-050EU-0001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDCH3 Mini-USB AC-DC Power Adapters
Standard Package120
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDCH3
Region UtilizedEurope
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)550mA
Power (Watts)3W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Output ConnectorUSB Mini
Size / Dimension2.28" L x 1.03" W x 1.06" H (58.0mm x 26.1mm x 27.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max3W
Input ConnectorCEE 7/16
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCH3-050EU-0001
Related LinksDCH3-05, DCH3-050EU-0001 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DCH3-050EU-0001 Details Description
Related parts for DCH3-050EU-0001
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SC70-5 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLACK 2/PACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 50V 4USOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf